Hepimiz biliyoruz ki bazı işler diğerlerinden daha tehlikelidir. Kamyon şoförleri, tomrukçular ve inşaat işçilerinin işten ölme olasılığı diğerlerine göre daha fazladır. İtfaiyeciler ve polis memurları da işteyken ortalama risk miktarından daha fazladır. Bu işleri üstlenen kişilerin riskleri anlamaları ve mümkün olduğunca güvenli olmaları için yönergeleri izlemeleri beklenmektedir.


Fakat işiniz aniden çok daha tehlikeli hale gelirse ne yapardınız? Ve işyeriniz bu artan riski azaltmak için önerilen yönergeleri takip edemezse ne olur?


Hemşireler, doktorlar, solunum terapistleri, EMT'ler ve diğerleri de dahil olmak üzere hastalara tıbbi bakım sağlayan milyonlarca sağlık çalışanının karşılaştığı durum budur. COVID-19'a neden olan koronavirüs ile enfekte olma riski, özellikle yüksek miktarda hasta hastaya (acil serviste) veya solunum sekresyonlarına (yoğun bakım ünitesi sağlık hizmeti sağlayıcıları gibi) maruz kalıyorsa, . Çin'deki salgının başlarında binlerce sağlık çalışanı enfekte oldu ve enfekte olmuş sağlık çalışanlarının sayısı ve buna bağlı ölümler şu anda dünyanın başka yerlerinde artıyor.


N95 tıbbi maskeleri gibi kişisel koruyucu ekipmanların (PPE) sürekli kullanımı, yeni koronavirüs ile enfekte olma riskini azaltırken, PPE birçok yerde yetersizdir.


Sağlık çalışanlarının karşı karşıya kaldığı zorluklar

İşin dışında, sağlık hizmetleri olan insanlar, pandemikle ilgili stres faktörleri diğer herkesle aynıdır. Bu endişelerin yanı sıra,


  • enfeksiyon riskinin artması korkusu ve belirsizliği
  • COVID-19 koronavirüs evini taşıyabileceklerinden ve sevdiklerini enfekte edebileceklerinden endişe
  • enfeksiyon riskini en aza indirmek için azalan veya halihazırda yetersiz olan KKD arzı
  • yerel liderlik, tıp ve halk sağlığı uzmanları ve siyasi liderlerin sürekli değişen önerileri
  • meslektaşları hastalandıkça veya karantinaya alındıklarında alışılmadık derecede yüksek ve artan saatler daha uzun çalışma talepleri
  • başkalarına yardım etme konusundaki kararlılıklarını (büyük olasılıkla onları şimdiki mesleklerine götüren) kendilerini ve sevdiklerini koruma konusunda anlaşılır bir taahhütle dengelemek.

Sağlık çalışanları nasıl tepki verdi?

Tüm hesaplara göre, sağlık çalışanları son derece iyi yanıt vermiştir. Görünüyorlar. Uzun saatler sürüyorlar. İdeal olmaktan uzak olsa da, bakım sağlama şekillerini değiştirerek, programları revize ederek, telhealth'i kucaklayarak ve hatta tesisleri (örneğin, ameliyathaneleri yoğun bakım ünitelerine dönüştürerek) yeniden düzenleyerek veya doğaçlama koruyucu ekipman oluşturarak duruma hızla adapte oldular. Ve barınabilecekleri korkulara rağmen şefkat ve cesur bir cephe göstermeye devam ettiler.


Sağlık çalışanlarının kendilerini ve ailelerini korumak için ne kadar sürecekleri hakkında dikkat çekici hikayeler dolaşıyor: farkında olmadan bir aile üyesini enfekte etmek için eve dönmek yerine garajda, otellerde veya kiralık dairelerde kalmak; sağlık çalışanları, iş elbiselerini değiştirene kadar eve geldiklerinde küçük çocuklarından kaçınırlar. Ve son zamanlarda doğum yapmış ve yeni doğmuş bebeğini enfekte edebileceğinden endişe duymadan karantinaya almaya karar veren bir hemşireyi öğrendim; anne sütü pompaladı ve kocasının bebeklerini beslemesi için kapının dışında bıraktı. ( COVID-19 salgını sırasında hamilelik ve emzirme hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıya bakın )


Tüm bunlar elbette bir ücret alır. Zaten, sağlık çalışanlarının yaşadığı önemli psikolojik sıkıntıyı tanımlayan raporlar ortaya çıkıyor .


Son Olarak

Biz bu yeni virüsü sağlık hizmeti verenleri korumak için biliyorum . Maske ve diğer koruyucu ekipman eksikliğinin giderilmesi bir öncelik olmalıdır: Sağlık sistemi sadece çalışanlarını korumakla kalmaz, aynı zamanda, eğer yeterli sağlık çalışanı hastalanırsa, sağlık sistemimiz çökecektir. Bu, birçok bölgedeki COVID-19 vakalarının hacminin zirveye çıkması beklenen önümüzdeki haftalarda daha da önemli hale gelecektir.


Hemşireler, doktorlar ve diğer sağlık çalışanları böyle tehlikeli bir işe kaydolmadılar. Bu nedenle, kişisel olarak tanıdığınız veya tıbbi bakım için gördüğünüz sağlık çalışanlarını tanımak için bir dakikanızı ayırın ( bu adamın yaptığı gibi ). Bu salgınla başa çıkmak herkes için kolay değildir, ancak özellikle sağlık çalışanları için zordur. Sizin için orada olduklarına sevindiklerini bilmelerini sağlayın.


Hayat bir normallik duygusuna döndüğünde, bu kriz boyunca sağlık çalışanlarının kahramanlığının, bağlılığının ve evet kahramanlığının tanınacağını ve uygun şekilde kabul edileceğini ümit ediyorum.