Sağlık çalışanları tarafından tıbbi giysi ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı, enfeksiyonların yayılmasını önlemek için temel araçlardan biridir. Önlükler, tişörtü ve sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin diğer unsurları doktorları, hemşireleri ve tıp teknisyenlerini işlerinin doğasından kaynaklanan risklerden korumayı sağlar. Buna ek olarak, tıbbi tesislerdeki personeli tanımayı mümkün kılar, bu da yardım için doğru kişilere dönmeyi kolaylaştırır.


Tıbbi giysi ve kişisel koruyucu ekipmanların ana fonksiyonları


Sağlık hizmetlerindeki en büyük tehdit patojenik mikroorganizmalardır - çok yüksek enfeksiyon riski bulaşıcı hepatit B ve C virüsleri veya immün yetmezlik virüsü (HIV) tarafından taşınır. Bu gibi patojenik mikroorganizmalarla temasın meydana gelebileceği yerler ameliyathaneler, diyaliz istasyonları, yoğun bakım üniteleri, teşhis laboratuvarlarıdır. Mikroorganizmalar kan, vücut sıvıları, kontamine materyaller veya tıbbi aletlerle bulaşabilir. Bu nedenle uygun kıyafetler giymek ve solunum koruması sağlamak gereklidir.


Tıbbi kıyafetler ve kişisel koruyucu ekipman, hem hastaların hem de hastane personelinin enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.


Hangi kıyafetleri ve kişisel koruyucu ekipmanları seçmeliyim?


Önlükler, pantolonlar, bluzlar veya tişörtü, sağlığa zararlı biyolojik maddelerin ıslanmasına karşı uygun bir bariyer ve koruma sağlayacak ve cildin üzerine yerleşmesini önleyecek malzemelerden yapılmalıdır.


Tıbbi giysiler için kullanılan malzeme, kan ve vücut sıvılarının ıslanmasına ve bu sıvılar tarafından taşınan mikroorganizmaların penetrasyonuna dayanıklı olmalıdır. Ek olarak, kumaş giyildiğinde rahatlık ve yeterli ısı ve nem giderme sağlamalıdır.


Kıyafetlere ek olarak, sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman sağlanmalıdır. Temellerden biri, hem mikroorganizmalara hem de kimyasal maddelere karşı koruyucu eldivenlerdir. Genellikle doğal veya sentetik kauçuktan, ayrıca polivinil klorür veya polietilenden yapılırlar. Sağlık personeli ayrıca gözlerini ve yüzlerini sıvılara, aerosollere ve buhara karşı korumaya dikkat etmelidir. Bu koruma gözlükler ve maskeler tarafından sağlanır.